להבין את האינסטלטור: מילון מונחי אינסטלציה – חלק א’ 

הזמנתם אינסטלטור ברחובות וכל מה שהוא אומר נשמע לכם כמו סינית מדוברת? קראתם ברשת שקל לטפל בנזילה קטנה לבד, אבל נתקעתם ב”מה זה למען השם ברז ניל”? מיקי האינסטלטור לשירותכם עם מילון קצר של מושגים ומונחים באינסטלציה – תיהנו! 

נכון, בחרתם את הטוב ביותר כשחיפשתם אינסטלטור במרכז כדי שהוא יהיה המומחה וידאג לכל עבורכם, אבל תמיד כדאי לדעת יותר על אחת המערכות החשובות ביותר בתשתית הביתית והציבורית שסביבנו – מערכת האינסטלציה. אחת על כמה וכמה אם אתם מתכננים שיפוץ או בנייה שכוללים מערכת חיונית זו. ובדיוק בשביל זה נועד מילון האינסטלציה הזה, לקבל התחלה של הבנה של מושגים בסיסיים. אז קדימה, מתחילים עם החלק הראשון!

אסלה תלויה

כלי סניטרי לשירותים שבו האסלה אינה מחוברת לרצפה אלא מחוברת לקיר, ומיכל ההדחה מוסתר בתוך הקיר (לכן גם נקראת “ניאגרה סמויה”).

ברז ניל

ברז קטן שמסתתר מתחת לכיור שלכם, או ליד הניאגרה. אם יש בעיה נקודתית בניאגרה או בכיור (למשל, נזילת מים בכיור או סתימה באסלה) שמצריכה לסגור את זרימת המים, במקום לסגור את צנרת הבניין כולה סוגרים את ברז הניל – הוא מקשר בין הצנרת הכללית לאותו כלי סניטרי אליו הוא קשור.

ברז פרח

ברז שמשמש הן למים קרים והן לחמים, עם ידית אחת בלבד לויסות ביניהם.

ברז ראשי (שיבר)

כשמו כן הוא – השיבר הוא הברז השולט על זרימת המים של כל הבית/מבנה או הדירה. הוא מטפל בוויסות לחץ המים וזרימת המים. אליו מחובר שעון המים, שמודד את צריכת המים של המבנה. כשיש בעיה רצינית, למשל פיצוץ צנרת (ראו הסבר בהמשך מילון האינסטלציה שלנו), השיבר משמש אתכם כדי לסגור את כל זרימת המים בצנרת עד לתיקון הבעיה וכך למנוע הצפה נוספת ובזבוז מים.

גומיית אטם

בדיוק כמו שזה נשמע: גומייה שתפקידה לאטום חיבורים בראשי ברזים ובניאגרות (בתחתית המנגנון). אם יש נזילה מהברז או מהניאגרה, בדקו קודם כל את גומיית האטם – אם הנזילה נגרמה כי הגומייה התרופפה או שהינה בלויה, החלפתה תפתור את הבעיה (תיקון קל וזול, שאפילו תוכלו לבצע לבדכם ללא אינסטלטור).

גוף חימום בדוד שמש או חשמל / פלאנג׳

החלק שהכי נוטה להתקלקל בדודי שמש וחשמל, שהוא למרבה הצער בדיוק החלק שאחראי על הפיכת האנרגיה הנכנסת לדוד לאנרגיית חום שתחמם את המים. הוא נוטה לקלקולים בגלל מיקומו בתוך המים והצטברות אבנית עליו. לא נהוג לתקן גוף חימום בדוד שמש/חשמל אלא פשוט להחליף בחדש. לקריאה נוספת בנושא, לחצו כאן.

הלבשת אמבטיה

פטנט שמאפשר לחדש אמבטיה ישנה בזול ובמהירות, מבלי לטרוח לפרק ולהחליף אותה: פשוט מלבישים אמבטיה חדשה על הקיימת. אפשר לקרוא עוד על התהליך בלחיצה כאן.

מיכל הדחה / ניאגרה

למרות שהמונח “ניאגרה” הפך בפי הציבור לשם כולל לשירותים, הכוונה היא למיכל ובו המים שמיועדים לשטיפת האסלה בעת הורדת המים. מיכל ההדחה בעבר היה תמיד גלוי (החלק הקופסתי הגדול מעל האסלה), אבל כיום יש שירותים בהם הוא מוסתר בתוך הקיר – מה שנקרא אסלה תלויה או ניאגרה סמויה.

מים אפורים / דלוחין

שפכים ללא הפרשות אדם – כלומר, מערכת צנרת דלוחין מטפלת בסילוק מים מלוכלכים מניקוז המקלחת, הכיור, מכונת הכביסה, מדיחי כלים וכו’, אבל לא מהאסלות (שם מטפלת בסילוק השפכים מערכת ביוב).

מצלמה תרמית / מצלמת אינפרה רד

ציוד המשמש אינסטלטורים עבור איתור נזילות סמויות וליקויי צנרת, או ליתר דיוק גילוי מקור הרטיבות או הנזילה שמתחבא בקיר, מתחת לריצוף, בתקרה וכו’. מצלמה תרמית משתמשת בטכנולוגיית אינפרה רד כדי לייצר תמונה של הבדלי הטמפרטורות במבנה, וכך מזהה את הימצאות המים הנוזלים בתוך הקיר או הריצוף (כיוון שהמים משפיעים על הטמפרטורה סביבם ומיקומם נצבע בגוון שונה). למידע נוסף על מצלמות תרמיות לאיתור נזילות | לחצו כאן כדי לקרוא עוד על רטיבות תת רצפתית ונזילות מים סמויות.

2020-07-13T10:49:11+03:00
Call Now Button