להבין את האינסטלטור: מילון מונחי אינסטלציה – חלק ב’

 ממשיכים בחלק השני של מילון האינסטלציה של מיקי האינסטלטור!

והפעם: ממשאבת לחץ מים ועד שסתום אל חוזר ועד פיצוץ צנרת. 

מונחי אינסטלציה זו שפה זרה לאוזניכם?

מיקי, אינסטלטור בשפלה ובדרום גוש דן, מזמין אתכם לערוך היכרות עם כמה מושגים בסיסיים בתחום. שנתחיל מאיפה שהפסקנו בחלק הקודם? קדימה:

משאבת לחץ מים

לחץ מים נמוך – כשזרם המים חלש מדי – יכול להיגרם ממספר סיבות כמו נזילות בצנרת, סתימה בצנרת, שיבר שלא פתוח עד הסוף וכו’.

בבניינים גבוהים עם צנרת ארוכה המים הלחץ יורד ונפגם בעלייה מעל לקומה הרביעית, ולכן דרוש פתרון בדמות משאבת לחץ מים שתסייע ליצירת לחץ מים הולם גם בקומות הגבוהות. משאבת לחץ מים יכולה לסייע גם במקרים של לחץ מים נמוך בגלל צנרת ישנה מדי.

משאית ביובית / משאית שטיפה בלחץ גבוה

מעין משאית-מכלית, המספקת שירותי ביוב ושאיבה חשובים: למשל טיפול בסתימות ביוב קשות בצנרת ביוב גדולה, שאיבת בורות ספיגה, שאיבת הצפות, שאיבת שירותים כימיים, שאיבות בורות שומן ורקב וכו’. ביובית מספקת גם שירותי שטיפה בלחץ גבוה, לניקוי קווי מים וביוב ולפתיחת סתימות, למשל.

 

נוזל לפתיחת סתימות

מפתה לטפל לבד בבעיית סתימה בצנרת, במיוחד כשקיימים נוזלים לפתיחת סתימות בחנויות שאפשר לקנות ולשפוך אל פתח הכיור למשל, ולחכות שהבעיה תסתדר מעצמה. עם זאת, חשוב לזכור: נוזל לפתיחת סתימות הוא חומר כימי רעיל, מסוכן לגוף ולסביבה, והוא אומנם נועד להמס חומרים בסתימות קלות (למשל שיער שהצטבר בפנים הכיור), אבל לא נותן פתרון יעיל באמת לסתימות רציניות, או למשל עבור סתימת שורשים בביוב.

נחש / קפיץ / שרשור / ספירלה

מכשור מיוחד של אינסטלטורים, שזכה לכל הכינויים הללו בגלל צורתו, כמו נחש ספירלה (יש גם גרסה חשמלית – שרשור חשמלי). משמש לפתיחת סתימות ביוב.

 

נקודת אינסטלציה (או נקודת מים)

נקודת מים או נקודת אינסטלציה היא נקודת יציאה של צנרת המים הביתית. למשל: כל ברז בבית צריך חיבור לצנרת המים הביתית, כלומר נקודת אינסטלציה משלו.

כנ”ל מקלחת, אסלה, מכשיר ייצור קרח במקרר וכו’. מונח חשוב בשיפוצים/בניית בית חדש בעת תכנון מערכת האינסטלציה, או כשמוסיפים מתקן חדש המחייב הוספת נקודת אינסטלציה עבורו.

 

סיפון לכיור / סיפון ברז

נמצא מתחת ממש מתחת לכיור שלכם.

זהו אביזר שמחבר בין ניקוז מי הכיור לשאר הצנרת, תוך שהוא מגן על שניהם:

הוא מונע מריח הביוב ושאר הצרות שבו (חרקים ורעלים למשל) לעלות למעלה, אל הכיור, ובו זמנית מונע מלכלוך ומוצקים שונים להמשיך ממי הכיור אל צנרת הביוב ולסתום אותה.

לכן כשיש סתימה בכיור בבית, רוב הסיכויים הם שהבעיה בסיפון סתום: במקרה כזה, אם אינכם מזמינים אינסטלטור, נסו ראשית לשחרר את הסתימה בפומפה, ואם זה לא עובד, אפשר להניח דלי מתחת לכיור, ואז לפרק בזהירות את הסיפון, לנקות אותו, ואז להרכיבו שוב. שימו לב: אל תאבדו את גומיות האטם בעת הפירוק ואל תשכחו אותן בהרכבה. בנוסף, הימנעו מניקוי הסיפון בכלים חדים או בחומרים כימיים חזקים שיכולים לגרום נזק.

פומפה

ציוד האינסטלציה הכי מוכר ופשוט, שעדיין מצליח לעשות את העבודה במקרים של פתיחת סתימות קלות בכיור, באמבטיה וכו’.

מדובר במוט עץ מחובר לכיפת גומי. מניחים את הכיפה מעל פתח הניקוז הסתום, ומפעילים לחץ ליצירת ואקום שישחרר את הסתימה. מומלץ מאוד להחזיק אחת בבית!

פיצוץ צנרת

כמו שאפשר להבין מהשם הבומבסטי, פיצוץ צנרת גרוע וחזק בהרבה מאשר נזילת מים מהצנרת – כלומר, אלו כבר אינן טיפות שבוקעות מסדק או נזילה חלשה, אלא התפרצות חזקה של זרם מים משמעותי מהצנרת שמחייב הזמנת אינסטלטור בחירום, מהר ככל האפשר.

זה גם הזמן הנכון לגשת אל ברז המים הראשי, השיבר שהזכרנו קודם, ולסגור אותו כדי לעצור את זרימת המים בדחיפות.

2020-07-13T10:48:54+03:00
Call Now Button